پوشش گیاهای جزیره کیش

از پوشش‌های گیاهی جزیرهٔ کیش  می‌توان به باغ‌های نخل خرما، درختان بومی کهور ایرانی و کنار و درختان غیر بومی مانند کهور پاکستانی (سمر)، اکالیپتوس، آکاسیا، کنوکارپوس و ابریشم اشاره کرد. در سالهای گذشته این جزیره، مرکز تاکستانهای معروفی بوده‌است[۱] و وانگهی از زمان حضور پرتغالیها در کیش، این جزیره یکی از مراکز رشد درخت نادر لور می‌باشد.[۲]

کیش از عقیده پوشش گیاهی در منطقه نیم حاره ای جنوب ایران پیمان گرفته‌است. وجه مشخصه این منطقه حضور گیاهان ثابت در مساوی خشکی است که موجب سازگاری جالب توجهی در گیاهان ناحیه شده‌است. در پیوستگی با ما باشید.

درختان موجود در کیش

درخت آکاسیا یا درخت کرت:

آکاسیا، صمغ عربی (نام علمی: Acacia) سرده‌ای دربرگیرنده چندین نوع درخت و درختچه است که در زیرتیرهٔ کهوریان (میموزا)، از تیرهٔ باقلائیان قرار می‌گیرند. تمام انواع آکاسیا از راه غلاف حاوی تخم بذرافشانی می‌کنند و برگ‌ها و صمغ آن‌ها معمولاً سرشار از تانن است که به‌طور تاریخی کاربردهای دارویی و نگهدارنده غذایی داشته‌است. شما در بین درختان جزیره آیین و در پوشش گیاهی جزیره کیش می‌توانید این گونه درخت را ببینید.

نام آکاسیا برگرفته از زبان یونانی است. کارل لینه در سال ۱۷۷۳ قیمت تور کیش  این سرده را بر بنیاد گونه آفریقایی درخت بابل (Acacia nilotica) توصیف کرد. در حدود ۱۳۰۰ نوع مختلف از آکاسیا وجود دارد که نزدیک ۹۶۰ گونه آن‌ها بومی استرالیا هستند و بقیه در مناطق گرم و معتدل اروپا، آفریقا، جنوب آسیا و آمریکا در هر دو نیمکره شمالی و جنوبی پراکنده‌اند. چه بسا کلمه آکاسیا از اقاقیا گرفته شده باشد.

صمغ آکاسیا و بهره‌گیری دارویی از آن

صمغ آکاسیا حاوی قندهای طبیعی از گونه رامنوز، آرابینوز و گالاکتوز است. در ضمن در بر گیرنده اسید گلوکورونیک و ۴ متوکسی گلوکورونیک می‌باشد. درصمغ عربی کلسیم، منیزیم، پتاسیم، سدیم کمابیش زیاد است. صمغ عربی درآب و گلیسیرین حل می‌شود ولی در الکل نامحلول است.

در شاخه‌های این گیاه بر نشان گزش حشره‌ها یا دراثر وزش باد و تصادف ساقه‌ها با یکدیگر برپایی خدشه شده ماده‌ای به خارج تراوش می‌گردد که به نام صمغ آکاسیا یا صمغ عربی موسوم است. گونه مرغوب صمغ آکاسیا بصورت قطره‌های کوچک مدور یا زاویه دار به رنگ سفید لغایت مایل به زرد است؛ اما نوعی نرخ ویژه نور کیش نوروز 97 از آن که به رنگ قهوه‌ای یاقرمز روشن می‌باشد در تجارت مورد پسند نیست.

کاربرد درمانی صمغ آکاسیا

بصورت قرص مکیدنی برای درمان ورم دهان، گلو و تسکین سرفه مفید است. بامداد و ظهرو شب هر دفعه یک حب یا قرص در دهان قرار دیتا می‌مکند یا ۲۰ گرم صمغ عربی را در ۱۰۰ گرم آب جوشانیده دهان شویه یا غرغره می‌نمایند. همین محلول را ممکن است برای بهبود شکم‌روش خونی (دیسانتری) تناول نمایند و درباره سوختگی‌ها و زخم نوک پستان، آماس‌های پوستی و جذام گره‌ای (Nodular leprosy) معاش چند مرتبه در محل بمالند.

ازصمغ آکاسیا برای آرایش موی سر، برای تهیهٔ قرصها، چسب‌ها، قطره و پودرها بهره‌گیری می‌شود و به مقدار بسیار مختصر در تهیهٔ غذا و شیرینی مصرف دارد.

چگونه از صمغ آکاسیا استفاده کنیم؟

صمغ آکاسیا را در آب گرم حل نموده یک ژله تعبيه می‌نمایند و از این ژله برای بهبود بیماری‌های فوق معاش ۱ الی ۴ قاشق چایخوری تناول می‌کنند. شدنی است این ژله را با شربت‌های دیگر درهم نموده و صبح و ظهر و شب هر دفعه ۱ لغایت ۴ قاشق چایخوری تناول نمایند.

دړختان نارگیل در جزیره کیش

تعداد ۳۰۰۰ اصله درخت نارگیل نیز در مساحتی بالغ بر ۲۰ هکتار در نوار ساحلی شرق مذهب کاشته شده که زیبایی و سرسبزی خاصی به این سواحل و به پوشش گیاهی جزیره مذهب بخشیده‌است. درخت خرما در نقاط گرمسیری اهمیت اقتصادی دارد و در جزیره کیشی از نظر شرایط اقلیمی توجه خاصی به کاشت آن مبذول می‌شود.

متون تاریخی و سفرنامه‌های جهانگردی که قرن‌ها پیش از کیش به جا مانده‌است، داستان از آن دارد که در گذشته، نخلستان‌های ابهت در این جزیره هستی داشته‌است. متعددی را در قسمت‌های مختلف جزیره بوجود آورده‌است.

درخت کناره و نقش آن در کشتی سازی:

نمونه ای دیگر از پوشش گیاهی جزیره آیین که ممکن است در تور مذهب به چشمتان خورده باشد در خت کنار است. درخت ساحل پوشیده از خارو برگ‌های ریز متعدد است و میوه‌های سرخان. طول این درخت در کیش لغایت ارتفاع ۱۵ متر هم می‌رسد و برخی از آنها تا ۵۰۰ و ۶۰۰ سال عمر دارند، چوب آن‌ها استوار است و در کشتی سازی و لوازم منزل باره کاربرد قرار می‌گرفته‌است.

درخت نخلی:

یکی از مشخصه‌های مناطق گرمسیری، وجود درختان نخل است که در مناطق جنوبی ایران به فراوانی یافت می‌شود. نخلستان غروب کیشی از زیباترین نخلستان‌های جزیره است.

این نخلستان با نزدیک ۲۵ هکتار گستره در غرب جزیره و در پوشش گیاهی تور کیش واقع شده‌است. چیزی که احتمالاً بسیار در تور کیش به چشم شما خورده باشد این است که سازمان منطقه آزاد کیش با وارد کردن درختان بالغ از نخلستان‌های هرمزگان و کاشت آن‌ها در بلوارها و حاشیه خیابان‌ها چشم‌انداز زیبایی در جزیره بوجود آورده‌است.

درخت لور:

درخت لور آیین گرد از زیباترین، کمیاب‌ترین و عجیب‌ترین درختان جهان و از خانواده انجیر که در پوشش گیاهی جزیره مذهب می‌توان یافت. برگ‌های بیضی شکل و درشت داشته و در تمام شاخه‌ها و ریشه‌های این درخت، شیرهای سفید رنگ وجود دارد. پوست تنه این درخت صاف و خاکستری است و میوه‌های قرمز و نارنجی رنگی، به درشتی فندق دارد.

بنا بر روایتی توسط پرتغالیها از شبه جزیره هند به بنادر و جزایر جنوبی ایران منتقل شده‌است برای تأمین آب مورد بیچارگی خویش علاوه بر ریشه‌های اصلی و فرعی، از ساقه نیز ریشه‌هایی به زمین می‌فرستد الی به عنوان ریشه‌های کمکی در جذب آب به بدنه اصلی درخت کمک کند.

درختان لور مذهب به عنوان درختان هزار ساله و درختان ورجاوند جزیره آیین شناخته شده‌اند