نمایشگاه دائمی کیومرث صیاد کیش

رشته هاي هنري بسياري در كشور رايج هستند كه برخي ريشه در پيشينه اين بی گمان و بوم دارند و برخي ديگر از هنرهاي غرب و شرق اقتباس شده كه بصورت كلاسيك در بين ملت نامی هستند و تعدادي از اين هنرها نيز بومي كشور شده اند. شايد يكي از هنرهاي باب ايراني معرق باشد هنري كه امروزه در کل جا ديده مي شود ولي آشنايي چنداني با آن وجود ندارد. براي يك معرق كار پيش نيازهاي خطاطي ، نقاشي و هنرهاي دستي از ملزومات او هستند چرا كه همه اينها در هنر معرق كاري نقشي اساسي دارند و چنانچه با تبحر در اين سلسله هاي قیمت تورهای کیش  هنري وارد معرق كاري شوي توفيق بيشتري خواهي يافت.

استاد كيومرث صياد از آن بخش هنرمنداني كه نقاشي را نزد استادان شيرازي و چيت ساز تعلیم ديده و هنر خطاطي را نزد استاد خلج آموخته است. اين هنرمند كه امروز ساكن جزيره كيش است يكي از مديران کامیاب در پهنه امور مجامع و حسابرسی مي باشد و در كنار كار اصلي خود ساعات اوقات فراغت را نزد خانواده هنر دوستش به هنر معرق كاري مي پردازد كه حاصل كار وي تاكنون ارائه 28 نشانه ارزشمند در انداختن نقش هاي جذاب از موضوع اي مذهبي، تاريخي و فرهنگي است. تمامي آثار اين هنرمند از گونه معرق تمام چوب بوده و در رنگ آميزي و طراحي اين تابلوها از هيچ رنگ و خطي با قلم يا مداد بهره‌گیری نشده است، رنگ براق تابلوها مربوط به رنگ واقعي چوبهاي بكار رفته در نشانه بوده و تمام خطوط اين تابلوها نيز مربوط به برشهاي اره مي باشد.

استاد كيومرث صياد در سنه 1334 در شهرستان ري متولد شد و از كودكي نزد والد هنرمند و هنرپرور خویش به كار صنايع دستي پرداخته و در سالهاي تحصيل در دانشگاه نيز بصورت تخصصي با هنر معرق آشنا شد وي در سنه 1370 به طور اتفاقي با استاد شمسيان يكي از بهترين اساتيد هنر معرق ايران آشنا رزرو تور کیش نوروز 97 شده و از همان زمان و تحت تعليم و بازرسی ايشان به ساخت تابلوهاي معرق مشغول شد كه نتيجه آن چندين تابلوي با ارزش است و هنر معرق او را با هنر خاتم كاري نيز آشنا كرده و وي در اين هنر نيز دستي بر آتش دارد. صياد در بيش از 15 نمايشگاه فردي و جمعي یادگارها خویش را به نمايش گذاشته است و چند پرتو او در نمايشگاههاي یادبود ها چوبي دو سالانه ميراث فرهنگي در سنه 1378 و همچنين در هشتمين نمايشگاه قرآني به عنوان اثر برگزيده برگزیدن شده اند. آخرين كار اين هنرمند تابلو بازار مي باشد كه كار ساخت آن در اسفندماه سنه 1393 در جزيره كيش به پايان رسيد.