شهر حریره کیش

شهر حریره مربوط به سدهٔ ۵ لغایت ۱۰ ه.ق است و در شمال جزیره کیش واقع شده و این نشان در تاریخ ۱ شهریور ۱۳۷۶ با شمارهٔ ثبت ۱۸۸۶ به‌عنوان یگانه از یادگارها ملی ایران به ثبت دریافتی است.[۱]

شهر کهن حریره واقع در دسته کیش از توابع شهرستان بندر لنگه و از نقاط دیدنی ایالت هرمزگان در جنوب ایران است.

در شمال جزیره دین در کنار مجموعه ورزشی قیمت تور کیش المپیک آثاری و ویرانه‌هایی دیده می‌شود که یادگاری از شهر باستانی، حریره‌است. موعد رونق یا دوران طلایی شهر حریره کیش از سده چهارم تا اوایل قرن دهم هجری قمری بوده‌است. گستره این شهر قدیمی ۱۲۰ هکتار است. محوطه باستانی حریره، طبق نتایج کاوشهای باستان‌شناسی سپریدن شده تا امروز، از گردآور ساحلی و عمارت اعیانی ، حمام، مسجد تاریخی ، کارگاه شیشه گری و قنات‌های قدیمی ساختن یافته‌است.

اسم این شهر باستانی را چه بسا شینده باشد که به عنوان یگانه از گردآور های باستان شناسی جزیره کیش این ایام در معرض دیدن بازدید کنندگان قرار گرفته است.شاید بهتر باشد پیش از سفر به جزیره آیین اطلاعاتی را در خصوص یگانه از پر بازدید ترین اماکن کهنه این جزبره( شهر حریره )کسب کنید.

آشنایی با چند تقسیم اصلی شهر حریره

خانه اعیانی شهر حریره

خانه اعیانی شهر حریره یادآور خانه‌های چندخانوار کهن در داخل فلات ایران و در شهرهایی چون یزد، اسپاهان و کاشان است و این خانه ها گرد از نمادها و نمونه‌های باستانی منزل های حاشیه خلیج فارس محسوب می‌شود.

علاوه بر وسعت خانه و در ضمن فضاهای مختلف و متنوع آن، کاشی‌های ستاره‌ای شکلی که در این خانه به دست آمده است، امثال کاشی‌هایی است که زینت تقسیم بناهای مهم ایلخانی ایران همچون تخت سلیمان و سلطانیه است.

پیدایی این مقدار کاشی که یقیناً عنصر تور لحظه آخری کیش  وارداتی به جزیره است نشان می‌دهد که این عمارت به یکتا از ثروتمندان آیین تعلق داشته است.

شهر حریره درست در کنار دریا ساخته شده و دارای معماری و فضاهای ناشناخته‌ای است. مجموعه کانال‌های افقی و زیرزمینی و چاه‌های انبوه در گوشه و کنار، مجموعه‌ی بسیار جالب و نادری را تشکیل می‌دهد که هنوز عملکرد آن‌ها روشن نیست، اما به نظر می‌رسد که وابستگی مستقیم، با فعالیت‌های صیادی (صید ماهی، مروارید و مرجان) داشته و برای دسترسی آسان‌تر به دریا احداث گردیده است.

اتاق هایى با کف شیار دار حریره

یکى از فضاهاى جالب توجه مجموعه صنعتى شهر حریره ( اتاق با کف شیار دار ) است. این اتاق کف کاملاً شگفت و ناشناخته اى داشته به این معنى که با شیب ملایم از شمال به جنوب امتداد مى یافت و کف آن به چهره در اصطلاح گرده ماهى (اصطلاح بومی) و یا بالشتک با ملاتى از نوع ترکیب پودر سنگ هاى مرجانى و آهک و نوعى ساروج شکل گرفته بود.

این ویژگى در هیچ یک از محوطه ها و تپه هاى باستانى و تاریخى و اسلامى ایران کشف و شناخته شده نیست.

حمام شهر حریره

شهر حریره شامل حمامی است با صحن‌های متعدد و دیوار آن به مساحت تقریبی ۵۰۰ مترمربع میرسد. سربینه و گرمخانه و تون حمام در جنوب دسته ذکر شده پیمان گرفته و بدست راهرو سرپوشیده‌ای متعلق به متمایز شده است. دو خزینه حقیر و کبیر در جنوب گرمخانه واپسین تقسیم ساختمان را ساختن داده‌اند.

باستان شناسان معتقدند این حمام که احتمالاً در نوع خویش از قدیمی‌ترین حمام‌های ایرانی باشد که طی کاوش‌های باستان‌شناسی کشف و شناخته شده است، و دو دوره متمایز و مجزا از هم دارد (دوره ایلخانی – دوره تیموری) با توجه به ظرفیت اندک حمام و با در عقیده گرفتن بارو بیرونی سراسری که الی گردآور عمارت اعیانی که در جنوب شرقی گرمابه و به فراز تپه‌ای بلند قرار گرفته امتداد یافته است. به نظر می‌رسد که این بنا حمامی خصوصی بوده و به صاحب گردآور اعیانی تعلق داشته است.

بخش های اطرف شهر حریره

• در منتهى الیه دسته شمالى این بنا ، کنار تورهای کیش ساحل صخره اى بلند با فاصله کمى از دریا ، پستى و بلندى ها گوناگون، بقایاى دیوارها ، چاه ها و کانال هاى آب که به چشم می آید نظر نظاره گر را به سوى خویش جلب مى کند .

در نخست انگاشت مى شد که این آثار هیچ ارتباطى به هم ندارند و تنها میىشود حدس زد که این نشانه ها قسمتى از شهر قدیم حریره بوده و به نوعى با فعالیت هاى دریایى بستگی دارند.

• در کنار ساحل شهر حریره و در مجاورت گردآور صنعتى، شش چاه و یک پلکان سنگى در خارج مجموعه و چهار چاه در درون مجموعه که در حین حفارى دیده شد هستی دارد.

• در دهانه خلیجى که در سمت شرق این گردآور قرار گرفته توده هاى گوشماهی ها و گوش ماهى هاى شکار شده را مى توان دید که پرتو ى تکاپو هاى صیادى مخصوصاً صید مروارید در گذشته است.