دروازه هادیان آنتالیا

دروازه هادیان یا اوکاپیلار (“سه گیتس” در ترکی) یک قوس پیروزی است که در آنتالیا، ترکیه واقع شده است و سپس آن را به نام عطیه (یونانی: Αττάλεια، لاتین: Attalea و Sattelia) شناخته شده است که به نام امپراتور روم ساخته شده است هادیان، که در سال 130 از شهر بازدید کرد. [1] این تنها دروازه ورودی باقی مانده در دیوارهایی است که شهر و بندر را احاطه کرده است.

دروازه توسط ایرلند-بریتانیا هیدروگراف آبراهه دریای سر فرانسیس تور ارزان آنتالیا بوفورت در سال 1817 کشف شد
دروازه هادیان متشکل از دو نما چنونده، سه قوس ورودی بالای چهار پیلون و یک برج در هر طرف است. این در حدود 8 متر (26.2 فوت) بالا است. [3] برج جنوبی، که به نام جولیا سانتا شناخته می شود، از دوران رومی است اما احتمالا به طور مستقل از دروازه ساخته شده است. [4] بخش پایین برج شمالی از زمان رومیان است، اما قسمت بالای آن در نیمه اول قرن سیزدهم میلادی در سلطنت سلطان سلجوح Alaeddin Keykubat I [5] بازسازی شد و شامل کتیبه ای در اسکریپت عربی است. [6]

این زیباترین دروازه پامفیلیا است. بخش فوقانی دارای سه دهانه در شکل کاپولا است و به جز ستونها (ساخته شده از گرانیت) به طور کامل از سنگ مرمر سفید ساخته شده است. سه راه عبور با گل های رز و گل رز تزئین شده اند. [7] تزئینات بسیار قابل توجه است. دروازه اصلی دو داستان بود و اگر چه کمی از داستان بالا شناخته شده است، اعتقاد بر این است که مجسمه امپراتور و خانواده اش را نگه داشته است. [8] انطباق در بالای دروازه به دو طرف با ارتفاع 1.28 متر (4.2 فوت) گسترش می یابد. این شامل یک فریز تزئین شده با نقوش گلدار و یک چوب کریستال حصیری با سر شیر است. [9]

قبلا دیوارهای شهر خارج از دروازه قرار داشتند و برای سال های زیادی استفاده نشده بود. این ممکن است دلیل آن باشد که آسیب ندیده است و تنها هنگامی که دیوارها در دهه 1950 سقوط کردند مشخص شد. [10] دروازه در سال 1959 بازسازی شد. پیاده رو دور انداخته شد تا راهپیمایی دوران اولیه رزرو تور آنتالیا  رومیان را نشان دهد که می توان آن را از طریق پنجره ی پنجره چشم انداز در هنگام قدم زدن از قوس اصلی مشاهده کرد. [11] بازدیدکنندگان دروازه می توانند به پایین نگاه کنند و شیارهای فوق العاده ای عمیق را ببینند که در آن مسیر های بی شماری که در داخل و خارج از شهر قرار گرفته اند، سنگ فرش را پوشانده است.

هنگامی که دروازه کشف شد و بازسازی شد، دوازده نامه برنزی در پای دروازه پیدا شد. این نامه ها بخشی از آثار اداری بود. از سال 2017، حروف بین موزه های مختلف و مجموعه های خصوصی در سراسر جهان تقسیم می شوند. نه نامه در وین است، دو نفر در برلین هستند، و برخی در انگلستان، در موزه بریتانیا در لندن و موزه اشمولین در آکسفورد وجود دارد. [12] اعتقاد بر این است که داستان دوم گمشده نیز دارای یک کتیبه است.